אביטל תשובה - פסיכולוגית ארגונית , פסיכותרפיסטית גופנית
צור קשרפסיכותרפיה גופניתהרצאותקורסים למנהליםייעוץ ופיתוח ארגוניראשי
 
 

 התמקדות     FOCUSING

 
התמקדות או FOCUSING, היא שיטה וטכניקה לריפוי עצמי עדינה אך עוצמתית ביותר. חווית ההתמקדות נעימה ומכניסה את המתמקד
לעולם התחושות והרגשות. ההתמקדות מאפשרת התפתחות אישית ואותנטית מתוך המצאות בחוויה הרגשית ומתוך החיבור למחשבה. שיטת ההתמקדות מאפשרת לפתוח את דלת הסתרים הסודית של הגוף  ולקבל תשובות משמעותיות לכל מה שמעסיק אותנו. הטכניקה מעשית, פרקטית פשוטה וקלה ליישום בחיי היומיום.  מתמקד מיומן מצליח לראות בכל קושי, ריב, קונפליקט ומצב מתח הזדמנות  לחשוף עוד אמת לגבי עצמו והסובבים אותו, הוא מגלה אפשרויות חדשות לפעולה ופתרונות חדשים.
  תהליך השינוי  והתפתחות אישית מתגלה כתהליך נעים ומאיר עיניים התחושה לאחר ההתמקדות היא של הקלה ונינוחות. 
 •       ההתמקדות מאפשרת לכם להגיע לידיעה פנימית מה נכון עבורכם בכל רגע.

 •       אתם לומדים לסמוך על עצמכם ולקבל פתרונות שלא חלמתם שיש לכם.

  בתהליך ההתמקדות לומדים להקשיב לגוף, להקשיב לסימנים ולשפה של הגוף. ההקשבה מאפשרת לעולם הפנימי להתגלות בכל תפארתו וכך שלל דימויים, זיכרונות תחושות ורגשות צפים ועולים. העבודה עם העולם העשיר הזה יוצרת מרחב חדש בו החוויות בעולם החיצוני יוצרות קשר עם העולם הפנימי. מתרחש דיאלוג פנימי בין המחשבות, הגוף, הרגשות והתחושות אנחנו לומדים להבין מה קורה אצלנו בפנים. 
   
        בהתמקדות תלמד להכיר את עצמך כפי שלא הכרת מעולם.
        בהתמקדות תלמד להקשיב לתחושות הגוף ולקבל את ההחלטות הנכונות לך!
        בהתמקדות תלמד "להזיז" את הגורמים המפריעים ומבלבלים אותך!
        בהתמקדות תלמד לפנות מרחב ולקבל תובנות חדשות ומפתיעות.
        בהתמקדות תלמד ליצור רווחה נפשית ע"י ניהול  הלחצים בחיי היומיום שלך ולא תאפשר ללחץ לנהל אותך.

  תהליך ההתמקדות מאפשר:

 •          לחולל ריפוי פנימי
 •          להפחית ביקורת עצמית
 •        לפתח עוצמה פנימית אישית
 •        ליצור שינוי, התמרה וטרנספורמציה בחייכם
 •       לפתח את האינטואיציה והיצירתיות בחיי היומיום
 •       לקבל פתרונות יצירתיים שלא הינו יכולים לחשוב עליהם בדרך המקובלת.
 •       לקבל החלטות מושכלות ע"י יצירת בהירות רגשית.
 •       לחבר ולאזן בין הגוף לנפש- להבין את המשמעות העמוקה של הקשר גוף נפש ולחוות אותו.
 •       לחוות יותר איזון ושלווה בחיים.
 •       לפתח יכולת הכלה של מצבים טעונים בחיים.
 •        ללמוד להרפות מתח, לפתח ויסות רגשי.
 •        לשפר את התקשורת האישית והבינאישית
 •       לפתח מערכות יחסים  איכותיות.
 •       ללמוד ולהתפתח ממצבי קונפליקט ומתח.
 
 
שיטת ההתמקדות היא שיטה שפותחה ע"י הפסיכולוג והפילוסוף יוג'ין ג'נדלין מאוניברסיטת שיקגו לאחר מחקר מעמיק בו חיפש יחד עם החוקר קרל רוגרס את הגורמים המשפיעים על הטיפול הפסיכולוגי ויוצרים בו התקדמות ושינוי.  למעשה יוג'ין ג'נדלין חיפש מה הופך את הטיפול הפסיכולוגי לכזה שמצליח, האם זהו המטפל? האם זוהי שיטה מסוימת? או אולי התנהגות מסוימת של המטפל? בעקבות עבודת מחקר מאוד מעמיקה שכללה האזנות למאות שעות טיפול הוא הצליח לבודד את הגורם לשינוי. הוא גילה שאנשים המקשיבים באופן מסוים לתחושות הגוף שלהם, מתייחסים אליהם במהלך התהליך הטיפולי, ויוצרים סוג של דיאלוג עם תחושות הגוף הם האנשים שחוו "הצלחה" בתהליכי הטיפול. היכולת ליצור דיאלוג אמיתי בין התודעה לגוף. היכולת לקבל את תחושות הגוף אפשרה לאותם מטופלים להגיע לתובנות עמוקות בטיפול, והביאה גם לשחרור ולהקלה.  עבורם הטיפול היה אפקטיבי ביותר. על בסיס התצפיות שערך פיתח את שיטת ההתמקדות אשר ניתן לטפל באמצעותה ואף להיעזר בה בחיים האישיים באופן עצמאי.  

 "
המלים הן מה שאנחנו כבר יודעים על עצמנו,
ואילו תהליך התמקדות מפגיש אותנו עם מה שמעבר לידוע..."    
יוג´ין ג´נדלין 

 בדרך כלל כשאנחנו חווים תחושות קשות ובלתי נוחות אנחנו מדווחים על "כאב בצוואר", "לחץ בחזה", "תחושת בחילה", ועוד  אבל
אנחנו לא ממש יודעים מה לעשות עם המידע הזה שהגיע מן הגוף.  כשכואב לנו אנחנו בד"כ מנסים להפטר מן הכאב או חוסר הנוחות במהירות האפשרית ואיננו מנסים ממש להבין מה קורה לנו. המחנק בגרון, הלחץ בחזה, המועקה והחרדה אלו סוגי תגובות של הגוף ל"בעיות" שלנו ביום-יום. שיטת ההתמקדות מלמדת אותנו כיצד ניתן להקשיב לעצמנו, לגוף שלנו ולהבין מה בעצם קורה.  כלומר מה המשמעות המסתתרת ברובד העמוק יותר מתחת לכאבים ולמחושים השונים. בעולם בו החשיבה שולטת ומוערכת ביותר שכחנו איך
להקשיב לעצמנו ולגופנו ההתמקדות מחברת אותנו ליכולת הטבעית הזו .
 

בתהליך ההתמקדות עצמו נוצרת טרנספורמציה רגשית:
 
'יוג'ין גנדלין:  "כאשר אתה מתמקד נכונה, אתה לא רק מצפה לשינוי;
                                                                                           אתה יוצר שינוי בעצם פעולת 
ההתמקדות "  

ההתמקדות  מציעה כלי פשוט לדבר עם הגוף ומה שקורה לו, כשלומדים להקשיב לגוף ולתת תשומת לב לסימנים ולהיות אתם מתרחשים דברים מופלאים. התבוננות בתחושה, היכולת לקבל אותה כמו שהיא ולשהות בה יאפשרו לכוחות הריפוי הפנימיים לבוא לידי ביטוי. ההתמקדות בעצם היותה, מאפשרת שינוי וטרנספורמציה של רגשות, תחושות מחשבות ותובנות. לעיתים מתחולל שינוי עצום בתחושות של המטופל רק מכך שאנו בוחנים את התחושות שעולות, ההקשבה האמפאטית למתרחש בגוף ההכרה בכל רגש שעולה, ההתייחסות וההתבוננות בו ובתחושות יוצרת שינוי באמצעות תחושת הקלה, דימוי, תובנה, או זיכרון שעולה. תוך כדי התבוננות בתהליך הדימויים פתאום משתנים, המילים שעולות משתנות. בתהליך הזה הגולם הופך לפרפר מבלי לעשות דבר, מדהים עד כמה אנחנו רגילים בעצירת שינויים טבעיים בגופנו מכיוון שאיבדנו את יכולת ההקשבה הבסיסית. פרופ' יוגי'ן גנ'דלין טוען שתהליך ההתמקדות הוא תהליך טבעי שאילולא התרחקנו כל כך מגופנו היינו עושים זאת באופן טבעי ביותר . זוהי היכולת של הגוף לרפא את עצמו כפי שפצע מגליד מבלי שניגע בו אם רק ניתן לו את התנאים המתאימים כמו סביבה נקייה וזמן כך יתרחש בגופנו השינוי אם לא נתערב בתהליך. בד"כ מה שאנו עושים זו התנגדות לתהליך מבלי אפילו להיות מודעים ע"י הדחקת רגשות או הכחשתם, למדנו להשתיק יפה את רגשותינו ואנו משלמים על כך מחיר יקר מאוד.

ההתמקדות מפתחת עוצמה פנימית אמיתית:
ההתמקדות מאפשרת לחוות את כל שלל הרגשות השונים והכואבים ובעצם ולקבל אותם. פיתוח היכולת הזו מאפשרת את אחת המתנות הגדולות ביותר של ההתמקדות והיא פיתוח תחושת ההכלה.
היכולת שלנו להכיל מצבים מורכבים ולחוצים ולחוות אותם בשליטה, ברוגע מבלי לאבד את עצמנו ויכולתנו היא המפתח לשליטה עצמית. היכולת לנשום עמוק בסיטואציה ולהתרחב מביאה אתה את תחושת השליטה הפנימית שהיא היכולת לומר "אני יכולה להכיל את הסיטואציה אני יכולה להתמודד אתה". הפירוש הוא יכולת עמידות גבוהה יותר בפני מצבי לחץ, חוסר וודאות, עמימות. מתמקדים ומטופלים בשיטת ההתמקדות מתארים ירידה ברמת הלחץ כשהם חווים בעקבות טיפול בשיטה.


אביטל תשובה מטפלת בשיטת ההתמקדות, משלבת ההתמקדות בתהליכי ייעוץ והיא בוגרת התוכנית להכשרת מטפלים 
FOCUSING - ORIENTED THERAPY        
במכון  להתמקדות  THE FOCUSING INSTITUTE 

טלפון להתייעצות 0523-420336 
avitalkt@gmail.com
     
  

  


                   
 
 
 
© אביטל קורדובה תשובה - פסיכולוגית ארגונית, פסיכותרפיסטית גופנית

ייעוץ ארגוני  |  קורסים לפיתוח מנהלים  |  ליווי מנהלים  |  תוכניות הדרכה לעובדים   |   הרצאות לארגונים   |    ביוסינתזה   |   ייעוץ למנהלים